Villa Lidköping går på som aldrig förr i bandyns elitserie. Efter en ny storseger är det serieledning som gäller under det kommande VM-uppehållet.
- Det var väl inte någon av våra bästa insatser, men det känns ändå väldigt skönt att vinna och göra så här många mål, sade matchens artist Daniel Andersson som själv svarade för fyra av målen.
Daniel drar nu till Ryssland som ende Villaspelare i det svenska VM-laget.
- Att få spela i landslaget är givetvis alltid en ära och vi satsar på att ta guld.
Nu var inte Daniel ensam om att göra fyra mål den här kvällen. Unga nyförvärvet från Vetlanda Tim Persson hade rena julafton mot slutet av matchen och satte det ena målet efter det andra.
- Det här var hur kul som helst. Att få göra så här många mål känns underbart, men jag vill understyrka att jag verkligen fick fina passningar, sade en mycket lycklig Tim.
Villa började starkt och redan efter åtta minuter stod det 2-0 till hemmalaget. Försvarsmässigt sviktade det emellertid och i paus var ledningen så knapp som 4-3. Kalix hängde med även i början av andra halvlek och var så när som 6-5.
- Vi bjöd på en del enkla misstag och det går aldrig göra på den här nivån. Mot slutet visade vi ändå att vi är bra, har självförtroende och är starka i slutskedet av matcherna, summerade tränaren Magnus Nordin.
För andra gången i rad gjorde Villa tolv mål i hemmaarenan och inget lag i elitserien har gjort så många mål som Villa den här säsongen.
- Vi har ju några riktigt skarpa målskyttar i laget och det ger oss självfallet ett självförtroende av stora mått, säger Henrik Larsson, en av de duktiga framspelarna.
Första match efter VM blir Gais på bortaplan den 8 februari. Sedan väntar två fredagsmatcher i Sparbanken Lidköping Arena mot toppkonkurrenterna Västerås och Hammarby 10 respektive 17 februari.
- Det kan bli några riktiga publikfester, säger Henrik Larsson.
Matchfakta
Villa - Kalix
12–5 (4–3)
Målen: 1–0 Daniel Andersson (4), 2–0 David Karlsson (9), 2–1 Johan Sundqvist (27), 3–1 Daniel Andresson (27), 3–2 Niklas Gälman (30), 4–2 Tim Persson (44), 4–3 Niklas Gälman (45), 4–4 Johan Sundqvist (53), 5–4 Jesper Bryngelson (60), 6–4 Daniel Andersson (67), 6–5 Johan Sundqvist (69), 7–5 Daniel Andersson (71), 8–5 David Karlsson (78), 9–5 Tim Persson (86), 10–5 Tim Persson (88), 11–5 Tim Persson (90), 12–5 Jesper Bryngelson (90+3).
Domare: Kent Lisell.
Publik: 2 714
Av BENGT ANDERSSON





































Ansvarig utgivare:
Webbredaktör: