Skaraborgsbygden Skaraborgsbygden Om SkbAnnonsPrenumeration

Lördag 18 maj 2013
Startsidan Sport Kultur & Nöje Åsikt Veckans fynd Tävlingar
ANNONS
Publicerad: 2012-02-10, 10:46
Uppdaterad: 2012-02-10, 10:52

Kommer E20 någonsin att bli motorväg? Det är frågan många ställer sig. Oenigheten i regionen är påfallande tydlig.
Kommer E20 någonsin att bli motorväg? Det är frågan många ställer sig. Oenigheten i regionen är påfallande tydlig.
Politisk pajkastning om E20:s framtid

Politikerna kan inte enas om E20:s framtid. I regionfullmäktige går det borgerliga blocket på en linje, den rödgröna majoriteten på en annan. Men inte ens inom partierna verkar man vara överens. Framförallt inte inom Socialdemokraterna.


Riksdagsledamoten Monica Green (S) kräver en utbyggnad av E20 till motorväg så snabbt som någonsin är möjligt.

Hennes partikamrater i regionfullmäktige är inte lika tydliga utan vill avvakta Trafikverkets utredning och nöjer sig med 2+1 väg om det är det Trafikverket kommer att föreslå. Det har man kommit överens om med Vänsterpartiet och Miljöpartiet.

Oppositionen i fullmäktige, med Moderaterna i spetsen, kräver, liksom Green, motorväg och det å det snaraste.

Av den enighet kring E20 som förespeglades inför regionvalet i fjol syns inget. Pajkastningen är i full gång.

- Det är för bedrövligt att behöva konstatera att den rödgröna ledningen i regionen inte kommer lägga två strån i kors för att få E20 utbyggd till en trafiksäker och framkomlig fyrfältsväg. Socialdemokraterna har ingått ett avtal med Miljöpartiet om att sitta still i båten och inte agera blåslampa gentemot Trafikverket. Gert-Inge Andersson (S) säger sig vara glasklar över att något måste göras - men inte vad. Det lämnar han åt Trafikverket att avgöra. Det finns troligtvis flera andra regioner i Sverige, där man är ense om viktiga infrastrukturinvesteringar, som applåderar över att konkurrensen kring resurserna minskar, menar Johnny Magnusson (M) vice ordförande i Regionstyrelsen och gruppledare för moderaterna i Västra Götalandsregionen.

Gert-Inge Andersson, socialdemokraternas starke man i regionen, är inte sen med att slå tillbaka.

- Vi är glasklara med att E20 snabbt måste bli trafiksäker och framkomlig. Vi är oerhört tydliga i vårt samarbete med Trafikverket i det utredningsarbete om E20 som pågår nu. Trafikverket kommer att presentera ett förslag till utbyggnad av vägen och deras förslag kommer vi att acceptera, under förutsättning att det garanterar trafiksäkerhet och framkomlighet. Vi kan inte acceptera ännu flera utredningar och ännu flera år innan vi får en trafiksäker väg, kontrar han.

- Som nationell väg är E20 ett statligt ansvar, vilket inte Moderaterna vill låtsas om. Det vore betydligt mera konstruktivt om Moderaterna använder sina kontakter med regeringen för att påverka infrastrukturministern Elmsäter-Svärd. Det är hon som har ansvaret för de statliga vägarna. Jag tycker det är märkligt att inte de själva vill ta ett större ansvar för utbyggnaden av E20, fortsätter Gert-Inge Andersson.

Varpå Gunilla Levén (M), oppositionsråd och ledamot i Regionutvecklingsnämnden, snabbt replikerar:

- Socialdemokraterna vill så gärna sitta vid makten att man till och med säljer ut Skaraborg genom att ingå avtal med Miljöpartiet kring E20:s utbyggnad. Vad värre är, man har ett regionfullmäktigebeslut att luta sig mot, men istället väljer man att nonchalera detta och vika sig för det vägfientliga Miljöpartiet, säger hon.

Men problemet är värre än så, det är inte nog med att regionpolitikerna har svårt att enas och fortsätter skylla på varandra.

Det råder inte ens enighet inom det socialdemokratiska partiet. Kommunalrådet i Lidköping, Kjell Hedvall, har i sin egenskap av styrelseledamot i Skaraborg Kommunalförbund, tillsammans med moderater och folkpartister uttalat ett krav på motorväg/mötesfri fyrfältsväg genom Skaraborg.

Även den skaraborgska riksdagsledamoten Monica Green förordar alternativet fyrfältsväg/motorväg. Hon kräver att en utbyggnad av E20 till motorväg snarast återupptas.

Men hon vill inte medge att det finns en konflikt i partiet.

- Jag vet att Gert-Inge Andersson också driver på för 2+2 väg men att han vill vänta på Trafikverkets utlåtande.

Men det är egentligen inte en fråga för regionen, E20 är en nationell väg och det är regeringen som borde prioritera en utbyggnad av E20, den måste ta sitt ansvar för att E20 ska bli trafiksäker, säger hon.

Men Andersson säger inget om krav på 2+2 väg, han säger att man fullt ut ska acceptera det Trafikverket föreslår? Och miljöpartiet, som (S) samarbetar med i regionen, vill absolut inte ha motorväg. Är inte det ett problem?

- Som jag sa, jag vet att socialdemokraterna i regionen förordar mötesfri 2+2 väg, påpekar Green.

Man kan undra vad miljöpartiet säger om det? Eller handlar det om politiskt spel på hög nivå?

Frågorna är många.

Fortsättning lär följa.


Thomaz Magnusson
Thomaz Magnusson
0511-302 68
thomaz@skaraborgsbygden.se
7

Kommentarer (7)
Skrivet 2012-02-10, 13:09 av Bilist
Det är då f-n att man inte kan enas. Hur många ska dö innan politrukerna tar sitt ansvar och gör gemensam sak om E20. Det måste bli motorväg snart, annars riskerar Skaraborg att bli ett U-län utan infrastruktur. Speciellt som den nya järnvägen med snabbtåg planerar att dras på andra sidan Vättern.
Kom igen, västsvenska politiker, bete er inte som kollegorna i Grekland.
Skrivet 2012-02-10, 13:17 av Yrkeschaufför
Bra talat. men det går nog inte att få miljöpartisterna med på båten, tyvärr. De vill ju helst förbjuda allt vad bilar heter.
Skrivet 2012-02-10, 13:46 av FJ
Ärligt talat, hur svårt kan det vara? Sätt er ner och kom överens nu. Sluta skyll på att miljön förstörs, ett liv måste väl vara viktigare än att en liten bit åkermark förstörs? Skärp er nu politiker, släpp garden och samarbeta!
Skrivet 2012-02-11, 00:29 av Bilist
Blir sånt trött, varje gång det sker en tragisk olycka vaknar våra politiker till. Står i talarstolarna och skriker ut. Nu måste vi bygga ut E 20. Alla är ense en vecka eller två, men vad händer? Frågan dör, glöms bort, tills nästa tragiska olycka dominerar nyhetssidorna. Ni som ansvarar för trafikpolitiska frågor i vårt län borde skämmas över den väg som är en skamfläck i hela vårt land, en skam att få kallas europaväg. Jag har tyvärr ingen tilltro att det ska bli bättre, hela vägsträckan är en enda skamfläck och ni som utgör er att vara sakkunniga i trafik- och säkerhets frågor borde avstå era mötesarvoden , jag är villig att utmana alla skaraborgare att skänka vad ett mötesarvode är värt, jag är medveten om att vi inte bygger en ny motorväg av dessa pengar, men se det som en symbol. Jag är både ledsen och förb.. Över att oskyldiga människor skall behöva dö på grund av flathet och dåliga politisk beslut.
Skrivet 2012-02-12, 12:56 av Bagare
...och vägen lär väl inte bli säkrare för att man kastar paj på den.
Skrivet 2012-02-13, 10:10 av BG
Alla, ALLA utom MP vill ha och begriper att 2+2 alt fullskalig motorväg är det enda vettiga alternativet för E20. Snäll S, släpp ert maktbegär för ett par sekunder och ta ett vettigt beslut! Detta kommer, bara så ni vet bli en stor valfråga!
Skrivet 2012-09-19, 11:17 av PB
S är så snabba att säga att E20 är regeringens fråga, men alla år som S satt vid makten o det inte hände nåt, det talas det tyst om ...

Skriv din kommentar
Alla fälten är obligatoriska.
Signatur
Kommentar
Namn (publiceras ej)
E-post (publiceras ej)
< Verifieringskod
Ange koden du ser till vänster!
Ladda om bilden
Jag accepterar villkoren - Läs villkoren
Vårdnumren försvinner från telefonkatalogen
0
ALLMÄNT Västra Götalandsregionen har beslutat att inte längre annonsera i telefonkatalogen.

Rondenbussarna på väg att försvinna
Rondenbussarna på väg att försvinna
ALLMÄNT Sannolikt försvinner Rondenbussarna i Skaraborg att nästa sommar. Nu växer protesterna.


ANNONS
2 000 skaraborgare i Göteborgsvarvet
2 000 skaraborgare i Göteborgsvarvet
SPORT Den här helgen är det dags för Göteborgsvarvet. Över 2 000 skaraborgare har anmält sig.


LÄS ÄVEN
Över 64 000 anmälda till 34:e varvet
Annie Lööf (c). Foto: Centerpartiet
Annie Lööf (c). Foto: Centerpartiet
Väljarna tycker att Lööf skadar Centerpartiet
ALLMÄNT
1
Hälften av väljarna, precis 50 procent, tycker att Centerpartiets ledare Annie Lööf mest är en belastning för partiet.

Gisela Ås och Åke Svanstedt flyger ifrån konkurrenterna. SE FLER BILDER HÄR!
Gisela Ås och Åke Svanstedt flyger ifrån konkurrenterna. SE FLER BILDER HÄR!
Axevallahäst vann storlopp på Åby
TRAV Axevallahästen Gisela Ås är kullens drottning. Det visade hon på Åby på torsdagskvällen.

Solna bästa kommunen att leva i
ALLMÄNT Nyhetsmagasinet Fokus har som vanligt rangordnat hur bra Sveriges kommuner är att bo i. Lidköping hamnar högst bland Skaraborgs kommuner.

Larm: Självmorden bland unga ökar
Larm: Självmorden bland unga ökar
ALLMÄNT Mellan 1995 och 2010 fördubblades antalet unga med aktivitetsersättning. Samtidigt ökade antalet självmordsförsök


Regeringen ser över sjukregler
ALLMÄNT Den kraftiga ökningen av antalet sjukskrivningar till följd av psykisk ohälsa föranleder regeringen att se över reglerna i sjukförsäkringen

Emmy och Jasmine med i namnlängden
Emmy och Jasmine med i namnlängden
ALLMÄNT Grattis alla Emmy och Jasmine - sommaren 2015 kan ni fira namnsdag.


Polisen bevakar mc-förare i sommar
Polisen bevakar mc-förare i sommar
ALLMÄNT Polisen ökar övervakningen av motorcykeltrafiken i sommar, i synnerhet på olycksdrabbade vägar.


S: Anställ 4 000 fler lärare
ALLMÄNT Socialdemokraterna vill att 4 000 fler lärare anställs.

Narkotikapåverkad bilist stoppad i Borgunda
FALKÖPING Sent på onsdagskvällen stoppade polisen en bil vars förare visade tydliga tecken på att vara narkotikapåverkad.

20-åring från Skara åtalas för bedrägeri
SKARA En 20-årig man från Skara åtalas för att ha lurat flera personer via olika internetsajter. Totalt handlar det om över 60 000 kronor.

Mobilen riskfylld distraktion på BB
Mobilen riskfylld distraktion på BB
ALLMÄNT Risken för att spädbarn slutar andas kort efter födseln kan vara större än vad man tidigare trott, enligt en ny studie.


Ärftlighet vid åderförkalkning
ALLMÄNT Risken att drabbas av åderförkalkning i stora kroppspulsådern i tidig ålder ökar kraftigt om ens föräldrar eller syskon drabbats av det.

Förslag om sms-förbud vid bilkörning
ALLMÄNT Riksdagen har uppmanat regeringen att förbjuda sms:ande bakom ratten.

Antalet föreningsidrottande ungdomar har minskat de senaste åren.
Antalet föreningsidrottande ungdomar har minskat de senaste åren.
Allt färre unga idrottar
SPORT Trots att staten sedan 2007 genom satsningen Idrottslyftet lagt en halv miljard kronor per år för att få ungdomar att idrotta, har effekten uteblivit.

22-åring anhållen för misshandel av tidningsbud
GÖTENE En 22-åring från Götene har anhållits för misshandeln mot ett tidningsbud i Götene nyligen.

LÄS ÄVEN
Tidningsbud misshandlades i Götene
Viktigt spärra stulen telefon rätt
ALLMÄNT När din telefon blir stulen och operatören spärrar den med det så kallade IMEI-numret gäller det bara telefonin.

Farlig trend med halvråa hamburgare
Farlig trend med halvråa hamburgare
ALLMÄNT Hamburgare som inte steks ordentligt ökar risken för matförgiftning, varnar Livsmedelsverket.


Långtidsarbetslösa får jobb i Skogsstyrelsen
ALLMÄNT 1 500 långtidsarbetslösa, varav 20 i Skövde, får möjlighet till arbete inom Skogsstyrelsen.

Örjan Johnsson ger några nävar konstgödsel åt den nyplanterade häcken av lärkträd.
Örjan Johnsson ger några nävar konstgödsel åt den nyplanterade häcken av lärkträd.
Liten gödselskola med Örjan Johnson
ALLMÄNT Det är hög tid för gödsling, men vad ska en vanlig trädgårdsägare välja? Trädgårdsmästare Örjan Johnson, Melldala, reder ut begreppen.

Försökte muta sig till körkort - erbjöd 10 000
ALLMÄNT En 55-årig man åtalas för att ha försökt muta en uppkörningsman i samband med en uppkörning i Lidköping.

Treåring nära att drunkna i Skövde
SKÖVDE En treårig pojke hittades livlös i en av barnbassängerna på Upplevelsebadet i Skövde. Men han räddades av några av badhusets gäster.

Gustav Svärdhagen gjorde ett starkt långlopp och slutade på silverplats efter fem kilometer.
Gustav Svärdhagen gjorde ett starkt långlopp och slutade på silverplats efter fem kilometer.
Kanotmedaljer till Lidköping
SPORT Lidköpings kanotförening tog fyra medaljer när den första deltävlingen av ungdoms- och juniorcupen avgjordes i helgen.

Träden som sågades ner var värda runt 140 000 kronor. Foto: Fredrik Andersson SE FLER BILDER HÄR!
Träden som sågades ner var värda runt 140 000 kronor. Foto: Fredrik Andersson SE FLER BILDER HÄR!
Sågade ner träd för 140 000 kronor
SKARA Det har varit stor skadegörelse på Katedralskolan i Skara under natten till onsdagen. Bland annat har sju träd - värda runt 140 000 kronor - sågats ner.

Äntligen sommarlov! Foto: Fredrik Andersson. KLICKA HÄR FÖR ATT SE FLER BILDER FRÅN UDDETORPS KOSLÄPP!
Äntligen sommarlov! Foto: Fredrik Andersson. KLICKA HÄR FÖR ATT SE FLER BILDER FRÅN UDDETORPS KOSLÄPP!
Kossornas sommarlov
SKARA I helgen släpptes kossorna på Uddetorp i Skara ut i det fria.

Många tog emot Kronprinsessan Victoria och Prins Daniel när de kom till Läckö. KLICKA HÄR FÖR FLER BILDER! Foto: Fredrik Andersson
Många tog emot Kronprinsessan Victoria och Prins Daniel när de kom till Läckö. KLICKA HÄR FÖR FLER BILDER! Foto: Fredrik Andersson
Kronprinsessan invigde sitt naturum på Läckö
ALLMÄNT I dag var kronprinsessan Victoria på plats vid Läckö Slott för att inviga Naturum Vänergården - Victoriahuset.

ANNONS
Regeringen vill ha bättre täckning
Regeringen vill ha bättre täckning
Regeringen sätter press på mobiloperatörerna. Brutna löften om täckning måste få ett slut.


Lokal väderprognos
Mulet, sol eller regn?
Ta del av lokala prognoser här!

Tôrparpriset till Hanna och Simon
Tôrparpriset till Hanna och Simon
Simon Ljungman och Hanna Fahl heter årets mottagare av Tôrparpriset.


Stark kritik mot arbetsförmedlingen
Stark kritik mot arbetsförmedlingen
Närmare hälften av landets arbetsförmedlare upplever att de inte har tillräckliga möjligheter att ge arbetslösa ungdomar ett anpassat stöd.


Sen vår påverkar byggvaruhandeln
Sen vår påverkar byggvaruhandeln
Byggvaruhandeln rapporterar om minskad försäljning.


Hundratusentals ton mat slängs
Hundratusentals ton mat slängs
125 000 ton mat som levereras till landets livsmedelsbutiker slängs varje år, uppskattar forskare vid SLU.


Carl Sjögren utnämnd till domprost i Skara
Carl Sjögren utnämnd till domprost i Skara
Carl Sjögren, Ulricehamn har utsetts till ny domprost i Skara.


Skara ska leva upp på sommarkvällarna
Skara ska leva upp på sommarkvällarna
Skarakvällarna - så heter den nya satsning som ska locka ut skaraborna tre torsdagskvällar i sommar.


ANNONS
Cykeleliten intar Götene
Cykeleliten intar Götene
Götene och cykelklubben U6 har fått äran att arrangera Cykel-SM nästa år.


Böckersboda byalag - årets utvecklingsgrupp
Böckersboda byalag - årets utvecklingsgrupp
Hela Sverige skall Leva har utsett Böckersboda byalag till årets utvecklingsgrupp i Skaraborg.


Klas Friberg ny länspolismästare
Klas Friberg ny länspolismästare
Klas Friberg blir ny länspolismästare i Västra Götaland.


ANNONS
Bonde-Maria
Sven kwittrar
Sport och Annat...

Vårdnumren försvinner f...
Färre läkemedelstester...
Över 64 000 anmälda til...
2 000 skaraborgare i Gö...
Regeringen vill ha bätt...
Rondenbussarna på väg a...
Inför V75: Lars I Nilss...
Volvo PV på efterkälken...
Väljarna tycker att Löö...
Axevallahäst vann storl...

Missa inte Skb:s horoskop!
Missa inte Skb:s horoskop!
Varje dag presenterar Skb ett nytt horoskop.


Krångel när mat-appen testas i butik
Krångel när mat-appen testas i butik
LRF lanserar nu en ny mobil-app för att konsumenter enkelt ska kunna kontrollera om innehållet i maten är svenskt. Men det finns vissa frågetecken.


Ingen sydvästlänk genom Skaraborg
Ingen sydvästlänk genom Skaraborg
Det blir ingen ny högspänningsledning genom Skaraborg.


"Överge etanol, satsa på metanol"
"Överge etanol, satsa på metanol"
Nyligen presenterade energiutskottet i KVA rapporten ”Biodrivmedel – nu och i framtiden”. Nu kommer kritiken.


ANNONS
Framtiden ljusnar för Vänersjöfarten
Framtiden ljusnar för Vänersjöfarten
Det våras för Vänersjöfarten. Både bildligt och bokstavligt. Studien om trafiken på Göta älv och Vänerstråket är övervägande positiv.


Hör av dig!
Tidningen Skaraborgsbygden ekonomisk förening
Besöksadress:
Järnvägsgatan 20
532 23 Skara
Utdelningsadress:
532 23 Skara
Box 204
Thomaz Magnusson Ansvarig utgivare:
Thomaz Magnusson
0511-302 68
thomaz@skaraborgsbygden.se
Fredrik Andersson Webbredaktör:
Fredrik Andersson
0511-302 69
fredrik@skaraborgsbygden.se
Telefon: 0511-302 50
E-post: redaktion@skaraborgsbygden.se