
Wishing Stone har gjort sin sista start för Åke Svanstedt. Foto: Kanal 75
Wishing Stone lämnar Svanstedt
Det blev inget Elitlopp för Wishing Stone. Nu lämnar hästen Åke Svanstedt.
Åke Svanstedt-tränade Wishing Stone var så sent som på lördagen en av de påtänkta hästarna för Elitloppet. Femåringen var betrodd i H.K.H. Prins Daniels lopp i Gävle men lyckades inte ta någon framskjuten placering i loppet.
Norska facktidningen Trav og Galopp-Nytt rapporterade på söndagen i sin nätupplaga att femåringen nu lämnar Åke Svanstedt. Ny tränare blir danske Bo Westergård som enligt uppgift tar emot hästen i Danmark redan under måndagen.
- Vi ska ha hästen i två månader. Planen är nämligen att Wishing Stone ska över till sin gamle tränare Dewayne Minor i USA där han är anmäld till en räcka storlopp, säger Bo Westergård till tgn.no.
Wishing Stone flyttades efter treåringssäsongen i USA till Frankrike och Fabrice Souloy för vilken han vann Kungapokalen och bjöds in till Elitloppet.
Åke Svanstedt fick Wishing Stone i träning i somras där en andraplats i Sprintermästaren blev bästa resultat.
 |
|
Skaraborgsbygden / Kanal750511-302 50
|
Moberg Karlsson till Premier League-klubb
FOTBOLL David Moberg Karlsson, 19, lämnar IFK Göteborg för spel i Premier League.
ANNONS
Esplund ratar bandy-VM
BANDY Före detta Villa-spelaren Johan Esplund ratar bandy-VM 2014.
IFK Skövde på plus
SPORT För första gången på tre år går IFK Skövde med plus. Årsresultatet 770 000 kronor räcker för att täcka klubbens tidigare skulder.
Elitserien byter namn till SHL
ISHOCKEY Svenska hockeyligan och elitserien byter namn till SHL.
Skälla på barn vardag i idrotten
SPORT Var tredje förälder har sett en annan förälder skälla på eller hetsa ett barn i samband med idrottande.

Johan Ernholm har själv hållit på med motorsporten karting i över 30 år.
En fartfylld upplevelse
SPORT Känslan av fart är något som lockar. Det kan Johan Ernholm på Motorstadion i Lidköping intyga.
Svanstedt vann Copenhagen Cup
TRAV Axevallas Åke Svanstedt och Mr Picolit vann storloppet Copenhagen Cup på söndagen.
BB-bekymmer kan upprepas
SPORT Landslagsspelare som ska bli föräldrar mitt under brinnande VM-kval har orsakat Erik Hamrén huvudbry den senaste veckan. Och vet ni vad? Det kan hända igen lagom till nästa kvalmatch.
LÄS ÄVEN

Foto: vasaloppet.se
Många Vasalopp kan ge hjärthopp
SPORT Skidåkare som åkt många, snabba Vasalopp drabbas betydligt oftare än långsamma nybörjare av rubbningar i hjärtrytmen.
Alla är vinnare i Vätternrundan
SPORT Det var blåsigt och iskallt hela vägen till sydspetsen.
Men allt var förlåtet när de rekordmånga startande gick i mål som vinnare i årets Vätternrunda.
Gauthiod fortfarande i ledning
FOTBOLL I division två-fotbollen behåller Gauthiod serieledningen efter seger igår hemma mot Ytterby med 5-0, rapporterar P4 Skaraborg.
HK Lidköping klart för Allsvenskan
HANDBOLL HK Lidköping har tackat ja till att spela i damernas Allsvenskan.
ANNONS
Wendt pappa i natt
SPORT I går kväll fick landslagsspelaren Oscar Wendt, från Skövde, stå över VM-kvalet mot Färöarna.
I natt blev han pappa.
Skövde IK tappar sin lagkapten
ISHOCKEY Skövde IK:s lagkapten Alexander Sundqvist lämnar klubben efter fyra säsonger.

Ulf Stenströmer är inte nöjd med det italienska travförbundet. Foto: Kanal 75
Stenströmer rasar: "Har inte fått några pengar"
TRAV Axevallatränaren Ulf Stenströmer och ägarna till Noras Bean väntar fortfarande på prispengar från hästens framgångar i Italien.
Topplaget Gauthiod fortsätter att vinna
FOTBOLL Gauthiod bara vinner. På lördagen kom lagets fjärde raka seger.

Burning Line Gral och Anders Svanstedt. Foto: Kanal 75
Far och son Svanstedt vann på Solvalla
TRAV Axevalla vann två V75-segrar under lördagen på Solvalla.

Your Highness och Björn Goop på väg mot seger. Foto: Kjell Hedvall/axevalla.se
Your Highness klarade andra testet
TRAV Hemmahästen Your Highness hade inga problem att vinna det andra testet på Axevalla på tisdagskvällen.
Brinkhammar fortsätter i Skara HF
HANDBOLL Niclas Brinkhammar slutade som tränare för Skara HF efter den gångna säsongen. Men nu är det klart att han fortsätter...
LÄS ÄVEN
Sara till Junior-VM
SPORT Orienteraren Sara Hagström, Falköpings AIK OK, har blivit uttagen till Junior-VM som avgörs i Tjeckien i början av juli.
|