Storvinst till Skövde - vann 458 143 kronor
I onsdagens V86-omgång på Solvalla blev det hög utdelning på åtta rätt. En andelskupong inlämnad hos Direkten Skövde i Skövde gav hela 458 143 kronor.
Andelskupongen, som kostade över 1 000 kronor lyckades pricka in åtta rätt. Kupongen innehöll förutom två rader med åtta rätt, 38 rader med sju rätt och 292 rader med sex rätt.
Det vinnande systemet var sålt i 20 andelar, vilket innebär att varje andel är värd 22 907 kronor.
Det vinnande systemet innehöll två så kallade spikar - ogarderade lopp.
Den högsta utdelningen i ATG:s historia är en vinst på 67 312 633 kronor, som delades ut 27 februari 2010, då V75 kördes på Axevalla.
 |
|
Skaraborgsbygden0511-302 50
|
Oscar Wendt med i VM-kvaltruppen
FOTBOLL Skövdekillen Oscar Wendt är återigen med i det svenska fotbollslandslaget.

Your Highness och Björn Goop på väg mot seger. Foto: Kjell Hedvall/axevalla.se
Your Highness klarade andra testet
TRAV Hemmahästen Your Highness hade inga problem att vinna det andra testet på Axevalla på tisdagskvällen.
Brinkhammar fortsätter i Skara HF
HANDBOLL Niclas Brinkhammar slutade som tränare för Skara HF efter den gångna säsongen. Men nu är det klart att han fortsätter...
LÄS ÄVEN
ANNONS
LÄS ÄVEN
NHL-kontrakt för Sebastian Collberg
ISHOCKEY Sebastian Collberg från Mariestad har skrivit ett kontrakt med NHL-klubben Montreal Canadiens.

Göran Larsson, Peter Hagström, Johan Hjertén, Bo Stenberg och Mats Lundberg är alla delaktiga inom friidrotten hos Istrums SK.
Sprintelit till Skararacet
SPORT Race med inslag av landslag. Så fyndigt kan man uttrycka det när delar av den svenska sprinteliten snart kommer till Skara.
Sara till Junior-VM
SPORT Orienteraren Sara Hagström, Falköpings AIK OK, har blivit uttagen till Junior-VM som avgörs i Tjeckien i början av juli.
ANNONS
|